تبلیغات
سینما - لیست کامل نامزد های اسکار سال 2010
چهارشنبه 21 بهمن 1388

لیست کامل نامزد های اسکار سال 2010

   نوشته شده توسط: سیروس نورایی    

«آواتار» و «قفسه درد» نامزد 9 جایزه اسکار شدند

فیلم افسانه علمی «آواتار» به کارگردانی جیمز کامرون و «قفسه درد» کاترین بیگلو هر یک در 9 رشته از جمله بهترین فیلم و کارگردان برای دریافت جوایز اسکار 82 رقابت می‌کنند.
آکادمی علوم و هنرهای سینمایی سه‌شنبه غروب به وقت تهران در بورلی هیلز، کالیفرنیا اسامی نامزدهای 24 بخش جوایز اسکار 2010 را اعلام کرد و دو فیلم «آواتار» و «قفسه درد» بیشترین بخت را برای دریافت جوایز امسال دارند.
امسال برای اولین بار از سال 1943 در بخش اسکار بهترین فیلم 10 فیلم رقابت می‌کنند. بجز «آواتار» و «قفسه درد» دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از درام فوتبالی «نقطه کور»، فیلم افسانه علمی «منطقه 9»، فیلم با موضوع نوجوانان «یک آموزش»، فیلم جنگی «لعنتی‌های بی‌آبرو»، «پرشس» درباره مشکلات یک دختر نوجوان سیاه‌پوست، درام با موضوع دهه 1960«یک مرد جدی»، کارتون «بالا» و «روی هوا» که داستانی درباره رکود اقتصادی است.

لی دانیلز («پرشس»)، جیسن ریتمن («روی هوا») و کوئنتین تارانتینو («لعنتی‌های بی‌آبرو») در کنار «آواتار» و «قفسه درد» فهرست بخش بهترین کارگردانی را کامل می‌کنند.

در بخش بهترین بازیگر مرد، جف بریجز برای بازی در نقش یک خواننده به آخر خط رسیده در «قلب دیوانه»، جرج کلونی برای بازی در نقش مردی که دغدغه جمع کردن ساعت پرواز را دارد در «روی هوا»، کالین فیرث برای حضور در نقش مردی همجنس‌باز در «یک مرد تنها»، مورگان فریمن برای بازی در نقش نلسون ماندلا در «شکست‌ناپذیر» و جرمی رنر برای حضور در نقش یک مامور خنثی کردن بمب در «قفسه درد» نامزد هستند.

ساندرا بولاک به نقش زنی ثروتمند در «نقطه کور»، هلن میرن برای بازی در نقش همسر لئو تولستوی در «آخرین ایستگاه»، کری مالیگان در نقش نوجوانی بریتانیایی در «یک آموزش»، گابوری سیدیبه به نقش یک نوجوان اهل هارلم در «پرشس» و مریل استریپ برای بازی در نقش جولیا چایلد آشپز معروف در «جولی و جولیا» در بخش اسکار بهترین بازیگر زن رقابت دارند.

در بخش‌های بازیگری، چهار نفر شامل ساندرا بولاک («نقطه کور»)، جف بریجز (قلب دیوانه»)، مو نیک («پرشس») و کریستف والتس («لعنتی‌های بی‌آبرو») تا پیش از این بیش از دیگران در فصل جوایز موفق بوده‌اند.

دو بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردان، محل رویایی جیمز کامرون و همسر سابقش کاترین بیگلو است. «آواتار» کامرون جوایز گلدن گلوب بهترین فیلم درام و بهترین کارگردان را دریافت کرد، در حالی که «قفسه درد» بیگلو در جوایز انجمن کارگردانان آمریکا و انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا پیروز بود و همچنین بسیاری از جوایز گروه‌های منتقدان را از آن خود کرد.

بیگلو چهارمین زنی است که پس از سوفیا کوپولا («گمشده در ترجمه»)، جین کمپیون («پیانو») و لنا ورتمولر («هفت خوشگل») نامزد دریافت جایزه اسکار کارگردانی می‌شود. تاکنون هیچ زنی برنده اسکار این بخش نشده است.

لی دانیلز هم که برای «پرشس» نامزد اسکار کارگردانی شده، پس از جان سینگلتن – که برای فیلم سال 1991 «پسرهای محل» نامزد شد – دومین فیلمساز سیاه‌پوست است که در تاریخ جوایز اسکار در این بخش نامزد می‌شود.

مراسم اعطاء جوایز اسکار امسال  هفتم مارس (16 اسفند) در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار می‌شود. استیو مارتین و الک بالدوین مجریان هشتاد و دومین دوره جوایز اسکار هستند

فهرست نامزدهای جوایز اسکار امسال به شرح زیر است:

بهترین فیلم: «آواتار»، «نقطه کور»، «منطقه 9»، «یک آموزش»، «قفسه درد»، «لعنتی‌های بی‌آبرو»، «پرشس»، «یک مرد جدی»، «بالا»، «روی هوا»

بهترین کارگردانی: کاترین بیگلو، «قفسه درد» / جیمز کامرون، «آواتار» / لی دانیلز، «پرشس» / جیسن ریتمن، «روی هوا» / کوئنتین تارانتینو، «لعنتی‌های بی‌آبرو»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: «قفسه درد»، مارک بول / «لعنتی‌های بی‌آبرو»، کوئنتین تارانتینو / «پیام‌آور»، اورن موورمن و الساندرو کامون / «یک مرد جدی»، جوئل و ایتن کوئن / «بالا»، باب پترسن و پیت داکتر

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «منطقه 9»، نیل بلوکمپ و تری تاچل / «یک آموزش»، نیک هورنبی / «در حلقه»، جسی آرمسترانگ، سایمن بلک‌ول، آرماندو ایانوچی و تونی روش / «پرشس»، جفری فلچر / «روی هوا»، جیسن ریتمن و شلدون ترنر

بهترین بازیگر مرد: جف بریجز، «قلب دیوانه» / جرج کلونی، «روی هوا» / کالین فیرث، «یک مرد تنها» / مورگان فریمن، «شکست ناپذیر» / جرمی رنر، «قفسه درد»

بهترین بازیگر زن: ساندرا بولاک، «نقطه کور» / هلن میرن، «آخرین ایستگاه» / کری مالیگان، «یک آموزش» / گابوری سیدیبه، «پرشس» / مریل استریپ، «جولی و جولیا»

بهترین بازیگر مرد مکمل: مت دیمن، «شکست‌ناپذیر» / کریستوفر پلامر، «آخرین ایستگاه» / استنلی توچی، «استخوان‌های دوست‌داشتنی» / کریستف والتس، «لعنتی‌های بی‌آبرو» / وودی هارلسن، «پیام‌آور»

بهترین بازیگر زن مکمل: پنه‌لوپه کروز، «9» / ورا فارمیگا، «روی هوا» / مگی جیلنهال، «قلب دیوانه» / آنا کندریک، «روی هوا» / مو نیک، «پرشس»

بهترین فیلم بلند انیمیشن: «کورالاین»، هنری سلیک / «آقای فاکس شگفت‌انگیز»، وس اندرسن/ «پرنسس و قورباغه» جان ماسکر و ران کلمنتس / «راز کلس»، توم مور / «بالا»، پیت داکتر

بهترین فیلم انیمیشن کوتاه: «کباب فرانسوی»، فابریس او. ژوبر / «زیبای خفته مامان‌بزرگ اُگریم»، نیکی فلان و دارا اوکانل / «بانو و دروگر»، خاویر رسیو گراسیا / Logorama‌، نیکلاس شمرکین / «مسئله نان و مرگ»، نیک پارک

بهترین فیلم کوتاه زنده: «در»، خوانیتا ویلسن و جیمز فلین/ Instead of Abracadabra، پاتریک الکلوند و ماتیاس فیلستروم / «کاوی»، گرگ هلوی / «ماهی معجزه»، لوک دولان و درو بیلی / «مستاجران جدید»، یواکیم بک و تیوی ماگنوسون

بهترین طراحی هنری: «آواتار»، طراح هنری: ریک کارتر و رابرت استرومبرگ، طراح دکور: کیم سینکلر / «تخیلات دکتر پارناسوس»، طراح هنری: دیو وارن و آناستازیا ماسارو، طراح دکور: کارولاین اسمیت / «9»، طراح هنری: جان مایر، طراح دکور: گوردون سیم / «شرلوک هلمز»، طراح هنری: سارا گرین‌وود، طراح دکور: کتی اسپنسر / «ویکتوریای جوان»، «طراح هنری: پاتریس ورمت، طراح دکور: مگی گری

بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان: «عجمی» اسکندر کوپتی و یارون شانی از اسرائیل / «راز درون چشمان آنها» خوان خوزه کامپانلا از آرژانتین / «شیر اندوه» کلودیا یوسا از پرو / «یک پیشگو» ژاک اودیار از فرانسه / «روبان سفید» میشائل هانکه از آلمان

بهترین فیلمبرداری: «آواتار»، مورو فیوره / «هری پاتر و شاهزاده دورگه»، برونو دلبونل / «قفسه درد»، بری آکروید / «لعنتی‌های بی‌آبرو»، رابرت ریچاردسن / «روبان سفید»، کریستوفر برگر

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: «آواتار»، جو لتری، استفن رزنبام، ریچارد بنهام و اندرو آر. جونز / «منطقه 9»، دان کافمن، پیتر مایزرز، رابرت هابروس و مت آیتکن / «سفر ستاره‌ای»، راجر گایت، راسل ارل، پل کاوانا و برت دالتن

بهترین طراحی لباس: «ستاره درخشان»، جنت پترسن / «کوکو در برابر شانل»، کاترین لتریه / «تخیلات دکتر پارناسوس»، مونیک پرودهوم / «9»، کالین آتوود / «ویکتوریای جوان»، سندی پوول

بهترین مستند بلند: «برمه وی‌جی»، آندرس اوسترگارد و لیز لنس-مولر / «خلیج کوچک»، لویی سیهویا / «غذا، ثبت‌شده»، رابرت کنر و الیز پیرلستاین / «خطرناک‌ترین مرد آمریکا: دانیل السبرگ و اسناد پنتاگون»، جودیت الریش و ریک گولدسمیت / Which Way Home، ربکا کامیسا

بهترین مستند کوتاه: «بلای غیرطبیعی چین: اشک‌های استان سیچوان»، جان آلپرت و متیو اونیل/ «آخرین فعالیت تبلیغاتی فرماندار بوث گاردنر»، دانیل یونگ و هنری آنسباخر / «آخرین کامیون: بسته شدن کارخانه جنرال موتورز»، استیون بوگنار و جولیا ریشر / Music by Prudence، راجر راس ویلیامز و الینور برکت / «خرگوش در برلین»، بارتک کونوپکا و آنا ویدرا

بهترین تدوین: «آواتار»، استفن ریوکین، جان رفوا و جیمز کامرون / «منطقه 9»، جولین کلارک / «قفسه درد»، باب موراوسکی و کریس اینیس / «لعنتی‌های بی‌آبرو»، سالی منکه / «پرشس»، جو کلوتس

بهترین صداگذاری: «آواتار»، کریستوفر بویز، گری سامرز، اندی نلسن و تونی جانسن / «قفسه درد»، پل ان. جی. آتسون و ری بکت / «لعنتی‌های بی‌آبرو»، مایکل مینکلر، تونی لامبرتی و مارک اولانو / «سفر ستاره‌ای»، آنا بلمر، اندی نلسن و پیتر جی. دولین / «ترانسفرمرها: انتقام کشته‌شدگان»، گرگ پی. راسل، گری سامرز و جفری پاترسن

بهترین تدوین صدا: «آواتار»، کریستوفر بویز و گوئندولین ییتس ویتل / «قفسه درد»، پل ان. جی. آتسون / «لعنتی‌های بی‌آبرو»، ویلی استیتمن / «سفر ستاره‌ای»، مارک استوکینگر و آلن رنکین / «بالا»، مایکل سیلورس و تام مایرز

بهترین موسیقی: «آواتار»، جیمز هورنر / «آقای فاکس شگفت‌انگیز»، الکساندر دپلا / «قفسه درد»، مارکو بلترامی و باک ساندرس / «شرلوک هلمز»، هانس زیمر / «بالا»، مایکل جاچینو

بهترین ترانه: «چیزی نمانده برسیم»، «شاهزاده و قورباغه»، موسیقی و شعر از رندی نیومن / «توی نیوارلئان»،  «شاهزاده و قورباغه»، موسیقی و شعر از رندی نیومن / Loin de Paname، «پاریس 36»، موسیقی از راینهارت واگنر و شعر از فرانک تامس / «همه آن را بگیر»، «9»، موسیقی و شعر از موری یستن / «خسته»، «قلب دیوانه»، موسیقی و شعر از ‌رایان بینگهام و تی بون برنت

بهترین چهره‌پردازی: «ستاره»، آلدو سینیورتی و ویتوریو سودانو / «سفر ستاره‌ای»، بارنی برمن، میندی هال و جوئل هارلو / «ویکتوریای جوان»، جان هنری گوردون و جنی شیرکور


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر