تبلیغات
سینما - زندگی نامه استنلی کوبریک
چهارشنبه 11 شهریور 1388

زندگی نامه استنلی کوبریک

   نوشته شده توسط: سیروس نورایی    

نام:استنلی کوبریک

تولد:۲۶ژوئیه ۱۹۲۸ منهتن.نیویورک

مرگ:۷مارس ۱۹۹۹ انگلستان

زمینه فعالیت:گارگردان و تهیه کننده

استنلی کوبریک کارگردان و تهیه‌کنندهٔ آمریکایی که یکی از بهترین کارگردانان جهان در قرن بیستم به حساب می‌آید. بیشتر فیلم‌های کوبریک اقتباسات ادبی هستند. او سعی کرده است که در تمام گونه‌های معروف و محبوب در سینما فعالیت سینمایی داشته باشد

زندگینامه:

استانلی کوبریک در سال ۱۹۲۸ در محله منهتن نیویورک به دنیا آمد. او اولین فرزند خانوادهٔ ژاک کوبریک و همسرش گرتورد بود. اجداد کوبریک از مهاجران یهودی ساکن اتریش بودند. او بسیار باهوش بود، پدرش در ۱۲ سالگی شطرنج را به او آموخت و در سن ۱۳ کار با دوربین عکاسی و فیلم‌برداری به صورت آماتور فراگرفت. در نوجوانی به موسیقی جاز علاقه پیدا کرد و می‌خواست که یک نوازندهٔ درام شود.

نوجوانی و جوانی:

عکس از کوبریک که توسط خودش گرفته شده، در دورانی که برای مجلهٔ لوک کار می‌کرد.

عکس از کوبریک که توسط خودش گرفته شده، در دورانی که برای مجلهٔ لوک کار می‌کرد.

در دوران دبیرستان، کوبریک به وسیلهٔ دوربینی که از پدرش هدیه گرفته بود، به طور جدی به عکاسی پرداخت و به زودی به عنوان عکاس رسمی مدرسه شناخته شد. بعد از فارغ‌التحصیلی، عکس‌های خود را برای مجلهٔ نیویورکی لوک فرستاد. پس از مدتی به بازی‌ حرفه‌ای شطرنج روی آورد و در همین حال فروش عکس به مجلهٔ لوک را نیز ادامه می‌داد، او در سال ۱۹۴۶ به عنوان یکی از خبرنگاران تمام وقت مجله شناخته شد. در شش سال فعالیت کوبریک در مجلهٔ لوک او عکس‌های بسیاری از مناظر و وقایع در آمریکا گرفت. او در این سال‌ها با توبا متز ازدواج کرد و به دهکدهٔ گرنویچ واقع در نیویورک نقل مکان کرد. او با دیدن فیلم‌های سینمایی در نیویورک، تحت تأثیر کارگردانی Max Ophlus قرار گرفت.

دوران فیلمسازی:

در سال ۱۹۵۱ "آلن سینگر" دوست کوبریک او را تشویق کرد که یک فیلم مستند کوتاه برای شرکت March of Time بسازد. کوبریک موافقت کرد و با هزینهٔ شخصی فیلم «روز دعوا» را ساخت. اگرچه پخش‌کننده در همان سال کارش را تعطیل کرد، اما کوبریک توانست فیلم را به قیمت ۱۰۰ دلار به شرکت «آر. ک. او» (به انگلیسی: RKO) بفروشد. کوبریک کار در مجله لوک را رها کرد و دومین مستند کوتاهش را با نام «کشیش پرنده» در همان سال و با سرمایه‌گذاری RKO ساخت. سومین فیلمش «ملوان» اولین فیلم رنگی او به مدت ۳۰ دقیقه، تبلیغی برای «اتحادیهٔ جهانی ملوانان» بود. این فیلم‌ها همراه با چند فیلم کوتاه دیگر که اکنون باقی نمانده‌اند، تنها آثار او در ژانر(گونه) سینمای مستند بودند. او همچنین دستیار کارگردان یکی از قسمت‌های برنامه تلویزیونی «اتوبوس همگانی» درباره زندگی آبراهام لینکلن بود.

«ترس و تمایل (علاقه)» در سال ۱۹۵۳ اولین فیلم داستانی کوبریک بود. ترس و تمایل، داستان گروهی سرباز بود که در جنگی خیالی پشت خطوط دشمن گیر افتاده بودند. در پایان آن‌ها درمی‌یافتند که تصویر دشمنان درواقع همان تصویر خودشان است (بازیگران دو نقش یکی بودند). کوبریک و همسرش توبا متز تنها عوامل فیلم بودند و داستان را دوست کوبریک «هوارد ساکلر» نوشته بود که بعدها نویسندهٔ موفقی شد. فیلم با برخورد خوبی مواجه شد اما توفیق تجاری نیافت. بعدها وقتی کوبریک کارگردان مهمی شد آن را اثر یک تازه‌کار که باعث خجالت او است نامید و نگذاشت که در هیچ‌جا به عنوان آثار قبلی او نمایش داده شود. بعدها به شکل غیررسمی به صورت DVD منتشر شد و دانشجویانی که آن را دیدند معتقد بودند واقعاً کار جالبی نبوده است.

زندگی مشترک او با «توبا» دوست دوران مدرسه‌اش هم‌زمان با ساخت «ترس» پایان یافت. او با «روت سوبوتکا» رقصندهٔ اتریشی در سال ۱۹۵۴ ازدواج کرد. او باید در فیلم بعدی کوبریک با نام «بوسهٔ قاتل» (۱۹۵۵) هنرنمایی می‌کرد. بوسهٔ قاتل، ‌همانند «ترس و تمایل» فیلمی کوتاه با زمانی کم‌تر از یک ساعت بود. و همانند آن با توفیق تجاری و انتقادی کمی مواجه شد. فیلم داستان مشت‌زن سنگین‌وزنی است که در پایان دوران حرفه‌ای خود درگیر یک جنایت می‌شود. این دو فیلم با سرمایه خانوادگی خود کوبریک تهیه شدند.

اولین فیلم حرفه ای:

آلکس سینگر، کوبریک را به تهیه‌کنندهٔ جوانی به نام «جیمز بی هریس» معرفی کرد و آن دو برای تمام عمر دوست هم باقی ماندند. شرکت مشترک آن دو هریس-کوبریک، تهیه کنندهٔ سه فیلم بعدی او بود. آن دو حقوق کتاب «شکست کامل» (به انگلیسی: Clean Break) نوشتهٔ «لیونل وایت» را خریدند، کوبریک و «جیم تامپسون» آن را به داستانی دربارهٔ سرقت از یک مسابقه که پایان وحشتناکی دارد تبدیل کردند. «استرلیگ هیدن» در این فیلم بازی کرد.

«کشتن» اولین فیلم کوبریک با بازیگران و دست‌اندرکاران حرفه‌ای بود. فیلم به‌خوبی از روش داستان‌گویی غیرخطی استفاده کرده بود که در دههٔ ۵۰ نامتداول بود و اگرچه توفیق تجاری نیافت ولی با تحسین منتقدان مواجه شد. تحسین زیاد از فیلم توجه استودیوی «متروگلدین مه‌یر» را جلب کرد و به او پیشنهاد ساخت دو فیلم‌نامه که در اختیار آن‌ها بود داده شد. کوبریک داستان «رازهای آشکار» نوشتهٔ نویسندهٔ آلمانی «اشتفان تسوایگ» را انتخاب کرد. اما آن‌ها پیش از ساخت به توافق نرسیدند.

فیلم شناسی:

  • ۱۹۹۹- چشمان کاملاً بسته
  • ۱۹۸۷- غلاف تمام فلزی
  • ۱۹۸۰- درخشش
  • ۱۹۷۵- بری لیندون
  • ۱۹۷۱- پرتقال کوکی
  • ۱۹۶۸- ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی
  • ۱۹۶۴- دکتر استرنجلاو: چگونه یاد گرفتم که از بمب نترسم و آن را دوست داشته باشم
  • ۱۹۶۲- لولیتا
  • ۱۹۶۰- اسپارتاکوس
  • ۱۹۵۷- راه‌های افتخار
  • ۱۹۵۶- قتل
  • ۱۹۵۵- بوسه قاتل
  • ۱۹۵۳- ترس و علاقه

گونه های سینمایی فیلم ها:

گونه‌های سینمایی که کوبریک در آن‌ها فعالیت داشته است:

  • سینمای وحشت: درخشش
  • سینمای علمی تخیلی: ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی
  • سینمای مجهول (راز): چشمان کاملاً بسته
  • سینمای گناه و جنایت: قتل، بوسه قاتل، پرتقال کوکی
  • سینمای جنگ: غلاف تمام فلزی، بری لیندون، دکتر استرنجلاو: چگونه یاد گرفتم که از بمب نترسم و آن را دوست داشته باشم، راه‌های افتخار، ترس و علاقه
  • سینمای کمدی: لولیتا، دکتر استرنجلاو: چگونه یاد گرفتم که از بمب نترسم و آن را دوست داشته باشم
  • سینمای رمانتیک: اسپارتاکوس، لولیتا، بری لیندون
  • سینمای اکشن: اسپارتاکوس
  • سینمای هیجانی: چشمان کاملاً بسته، درخشش، قتل

جوایز:

  • ۱۹۸۸- نامزد اسکار فیلم‌نامهٔ اقتباسی برای فیلم غلاف تمام فلزی به همراه مایکل هر و گوستاو هاسفورد.
  • ۱۹۷۶- نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم بری لیندون.
  • ۱۹۷۶- نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم بری لیندون.
  • ۱۹۷۶ - نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامهٔ اقتباسی برای فیلم بری لیندون.
  • ۱۹۷۲- نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم یک پرتقال کوکی.
  • ۱۹۷۲ - نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم یک پرتقال کوکی.
  • ۱۹۷۲- نامزد اسکار فیلم‌نامه اقتباسی برای فیلم یک پرتقال کوکی.
  • ۱۹۶۹- برنده اسکار جلوه‌های ویژه برای فیلم ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی.
  • ۱۹۶۹- نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی.
  • ۱۹۶۹- نامزد اسکار فیلم‌نامه اقتباسی برای فیلم ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی به همراه آرتور سی کلارک.
  • ۱۹۶۵ - نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم دکتر استرنجلاو: چگونه یاد گرفتم که از بمب نترسم و آن را دوست داشته باشم.
  • ۱۹۶۵ - نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم دکتر استرنجلاو: چگونه یاد گرفتم که از بمب نترسم و آن را دوست داشته باشم.
  • ۱۹۶۵ - نامزد اسکار فیلم‌نامهٔ اقتباسی برای فیلم دکتر استرنجلاو: چگونه یاد گرفتم که از بمب نترسم و آن را دوست داشته باشم به همراه پیتر جرج و تری ساترن
  • فیلم‌های‌ یادشده‌ اکثر قریب‌ به‌اتفاق‌ِ فیلم‌های‌ کوبریک‌ هستند، بنابراین‌ می‌توان‌ گفت‌ که‌ کوبریک‌ فیلم‌سازی‌ است‌ که‌ هرگز فیلم‌ِ بد نساخت‌، و همه‌ فلیم‌هایش ‌در سال‌هایی‌ که‌ به‌نمایش‌ درآمدند و در دوره‌های‌ طولانی‌ِ پس‌ از آن‌، قابل‌ بحث‌ و بررسی‌ بوده‌اند؛ اگر چه‌ اغلب‌ آثار او، به‌جز اسپارتاکوس‌، پرتقال‌ کوکی‌ و تلألو، فیلم‌هایی‌ نبودند که‌ با اقبال‌ عمومی‌ مواجه‌ بشوند. کوبریک‌ در همه‌ این‌ فیلم‌ها نشان‌ داد که‌ یک‌ کارگردان‌ِ واقعی‌ِ سینما مجموعه‌ پیچیده‌ای‌ است‌ که‌ برای‌ هماهنگی‌ و ترکیب‌ِ ایده‌های‌ متنوع‌ تلاش‌ می‌کند، وحاصل کارِ او چیزی‌ جز هماهنگ‌ درآوردن‌ِ افکارِ خلاقانه‌ و ایده‌های‌ بدیع‌ِ صناعتی‌ نیست‌.

     استنلی‌ کوبریک‌ تحصیل‌کرده‌ دانشگاه‌ نیویورک بود‌، و پس‌ از تحصیل‌ مدت‌ چهار سال ‌برای‌ نشریه‌ «لوک‌» (Look) عکاسی کرد، و در 1951 دو فیلمِ مستند 16 میلی‌متری روز مسابقه و کشیش پرنده را ساخت. روز مسابقه مستندِ کوتاهی‌ با زمانِ 16 دقیقه‌ درباره‌ یک‌ مشت‌زن‌ِ میان‌وزن‌ به‌نام ‌ِوالتر کارتی‌یر (Walter Cartier) است‌ که‌ کوبریک‌ با یک‌ دوربین‌ِ کوچک‌ِ «آیمو» با 3900 دلار بودجه‌ ساخت‌، و سپس‌ به‌ کمپانی‌ِ «آ. ک‌. او» فروخت‌، که‌ در نیویورک‌ به ‌نمایش‌ درآمد. فیلبمردار، تدوین‌گر، و صدابردارِ روز نبرد خود کوبریک‌ بود، و گفتارِ متن‌ِ فیلم‌ را داگلاس‌ ادواردز می‌خواند. کوبریک‌ در موقع‌ ساختن‌ِ روز نبرد و کشیش‌ پرنده‌ 21 سال‌ داشت‌. کوبریک‌ در سال‌ِ 1953 نخستین‌ فیلم‌ِ بلندش‌ را با نام‌ِ ترس‌ و هوس‌ با سرمایه‌ مشترک ‌دوستانش‌ تهیه‌ کرد. فیلم‌نامه‌ ترس‌ و هوس‌ را یکی‌ از دوستان‌ِ کوبریک‌ به‌نام‌ِ هوارد ساکلر(Howard Sackler) نوشته‌ بود، که‌ به‌ ماجراهای‌ چهار سرباز می‌پرداخت‌ که‌ در جنگی‌ بی‌نام‌ و نشان‌ حضور داشتند، و درصدد بودند بفهمند چه‌ کسی‌ و کجا هستند. کوبریک‌ بعدها این‌ فیلم‌ را «غیرنمایشی‌ و متکلفانه‌» ارزیابی‌ کرد، و گفت‌: «فکرهایی‌ که‌ می‌خواستیم‌ منتقل‌ کنیم ‌خوب‌ بودند، اما تجربه‌اش‌ را نداشتیم‌ تا آن‌ها را به‌طرزی‌ نمایشی‌ تجسم‌ بخشیم‌.»


    کوبریک‌ پس‌ از ترس‌ و هوس‌ فیلم‌های‌ بوسه‌ قاتل‌ (محصول‌ 1955) و قتل‌ (محصول‌ 1956) را ساخت‌. در نزد منتقدان‌ و تماشاگران‌ِ جدی‌ و پیگیرِ سینما، سازنده‌ جوان‌ِ فیلم‌ِ بوسه‌ قاتل‌ چنان ‌استعداد و اصالت‌ِ خود را نشان‌ داده‌ بود که‌ می‌توانست‌ در اندک‌ زمانی‌ جزییات‌ و عناصرِ تازه‌تری‌ به‌ «نوع‌» فیلم‌های‌ جنایی‌ بیفزاید. او در این فیلم توانایی شگفت‌انگیزِ خود را در استفاده از نور آشکار ساخت.


     قتل‌ نخستین‌ فیلمی‌ است‌ که کوبریک‌ به ‌ساختن‌ِ آن‌ تفاخر کرده‌ بود. پرداخت‌ِ دقیقِ سرقت‌ در میدان‌ِ مسابقه‌، رجعت‌های‌ بدیع‌ به‌ زمان‌ِ گذشته‌ و تداخل‌ِ آن‌ها در زمان‌ِ حال‌ و شکستن‌ِ خط‌ِ مستقیم‌ زمان‌ و روایت‌کردن‌ِ یک‌ رویداد مشخص‌ و واحد از دریچه‌ ذهن‌ِ چند شخص‌، آن‌ جنبه‌های‌ ممتاز و متمایزی‌ بود که‌ کوبریک‌ در فیلمِ قتل به‌ آن‌ها توجه‌ نشان‌ داده بود‌. خود کوبریک‌ گفته‌ است‌: «کار با عنصرِ زمان‌ موجب‌ شده‌ که‌ قتل‌ به‌ چیزی‌ بیش‌ از یک‌ فیلم‌ِ جنایی‌ بدل‌ شود.» یکی‌ از منتقدان‌ِ روزنامه «تایم‌»، در همان‌ سال‌ها استنلی‌ کوبریک‌ را برای ‌ساختن‌ِ فیلم‌ِ قتل‌ همترازِ اورسن‌ ولز قرار داد.  راه‌های‌ افتخار مهم‌ترین‌ فیلم‌ِ کوبریک‌ در دهه‌ 1950 است‌. درواقع‌ راه‌های‌ افتخار نه‌ فقط ‌نخستین‌ فیلم‌ِ بااهمیت‌ِ کوبریک‌ است‌، بلکه‌ از بهترین‌ فیلم‌های‌ دهه‌ 1950 نیز محسوب‌ می‌شود. کوبریک، فیلم‌نامه‌اش‌ را براساس‌ِ رمان‌ِ همفری‌ کاب‌ نوشته‌ بود، و کاب ‌اساس‌ِ رمان‌ِ خود را با اتکا و اعتنا به ‌ماجراهای‌ واقعی‌ تنظیم‌ کرده‌ بود. ظاهراً کوبریک‌ نخستین‌بار رمان‌ِ کاب‌ را در 15 سالگی‌ خوانده‌ بود، و تا سال‌ها بعد، تا زمان‌ِ ساختن‌ِ راه‌های‌ افتخار، درذهنِ خود‌ داشت‌.


    اگر این‌ همه‌ هدفِ تعیین‌شده‌ کوبریک‌ بوده‌ باشد، بایستی‌ تأکید کرد که‌ او به‌ هدفِ خود رسیده‌ است‌. حتی‌ فقط‌ ساختن‌ِ صحنه‌هایی‌ که‌ ژرژ سادول‌ (Georges Sadoul) از آن‌ها به‌عنوان ‌«بهترین‌ سکانس‌ها»ی‌ راه‌های‌ افتخار نام‌ برده‌، کافی‌ است‌ تا کوبریک‌ را در رسیدن‌ به‌ هدفش ‌موفق‌ بدانیم‌. این‌ سکانس‌ها عبارتنداز: شناسایی‌ِ مقر و جایگاه دشمن در شب‌، حمله‌ بی‌هدف به تپه و پناهگاه دشمن‌، تشکیل شورای‌ِ جنگ‌ در اتاق‌ِ مجلل‌ یک‌ قصر، تشکیل دادگاه‌ فرمایشی صحرایی‌، کش‌مکش‌ داکس‌ و ژنرال‌ برولار و زورآزمایی‌ِ نهایی‌ِ آن‌دو، صحنه‌ اعدامِ سه محکوم بی‌گناه‌ توسط‌ جوخه‌ آتش‌، که‌ یکی‌ از محکومان‌، که‌ در حال‌ مرگ‌ است‌، با برانکار به‌جلوی‌ِ جوخه حمل‌ می‌شود. فیلمبرداری‌ِ سیاه‌ و سفیدِ گئورگ‌ کروزه‌ و تصاویرِ خاکستری‌ و دل‌مٌرده‌ تأثیرِ خشونت‌بارِ این‌ سکانس‌ها را دو چندان‌ کرده‌ است‌.


        کوبریک‌ در فاصله‌ سال‌های‌ 1957 تا 1959 با آن‌که‌ تحت‌ قراردادِ مترو گلدوین‌مه‌یر(MetroGoldwyn Mayer) بود، هیچ‌ فیلمی‌ نساخت‌. او در 1960 به‌جای‌ِ آنتونی‌ مان‌ فیلم‌ِ اسپارتاکوس‌ را کارگردانی‌ کرد؛ فیلمی‌ درباره‌ بردگان‌ِ در روم‌ِ باستان‌، که‌ به‌رغم‌ نظرِ کوبریک‌ ازفیلم‌های‌ خوب‌ او محسوب‌ می‌شود. اسپارتاکوس‌ حاصل‌ِ کارِ دو کارگردان‌، دو سال‌ کار و بیش‌ از دوازده‌ میلیون‌ دلار هزینه‌ است‌. کرک‌ داگلاس‌، که‌ بازیگرِ اصلی‌ و مدیر تولید فیلم‌ بود، مسئولیت‌ِ اخراج‌ِ کارگردان‌ِ اول‌ِ فیلم‌ (آنتونی‌ مان‌) را به‌عهده‌ داشت‌. آنتونی‌ مان‌ صحنه‌های‌ افتتاحیه‌ فیلم‌ را، که‌ در لیبی‌ و مدرسه‌ گلادیاتوری‌ می‌گذشت‌، کارگردانی‌ کرده‌ بود. با اخراج‌ِ او استنلی‌ کوبریک‌ برای‌ ادامه‌ کارفراخوانده‌ شد. کوبریک‌ و داگلاس‌ سه‌ سال‌ پیش‌ از این‌ در راه‌های‌ افتخار با هم‌ کار کرده‌ بودند.


          کوبریک‌ در سال 1962 فیلم‌ِ لولیتا را ساخت‌. او برای‌ ساختن‌ِ این‌ فیلم‌ به‌ انگلستان‌ رفت‌ و پس‌ از آن‌ برای‌ همیشه‌ در آن‌جا اقامت‌ گزید. کوبریک‌، لولیتا را براساس‌ داستانی‌ از نویسنده‌ معروف‌ (ولادیمیر نابوکوف‌) ساخت‌، اما در طرح‌ِ داستان‌ آن‌ تغییرهای‌ اساسی‌ داد. خود نابوکوف‌ فیلم‌نامه‌ را نوشته‌ بود، و کوبریک‌ با مهارت‌ جزییاتِ آن‌را به‌تصویر درآورد، و موفق ‌شد متن‌ِ پیچیده‌ داستان نابوکوف‌ را به‌ فیلم‌ِ سینمایی‌ِ قابل‌ قبولی‌ تبدیل‌ کند. پیتر سلرز، جیمز میسون‌ و سو لاین‌ بازی‌های‌ درخشانی‌ در این‌ فیلم‌ ارایه‌ دادند، و فیلم‌برداری‌ِ سیاه‌ و سفید اَزوالد موریس‌ در خلق‌ِ فضاهای‌ مورد نظرِ کوبریک‌ و ناباکوف‌ نقش‌ِ به‌سزایی‌ داشت‌.


        وقتی‌ از کوبریک‌ پرسیده‌ شد چه‌گونه‌ موفق‌ شده‌ رمان نابوکوف‌ را به‌تصویر درآورد، گفت‌: کیفیت‌ِ این‌ رمان‌ در قسمتِ اعظم‌ِ آن‌، بستگی‌ به‌ سبک‌ و شیوه‌ نگارش‌ِ نابوکوف‌ دارد، و سبک‌، یکی‌ از اصولی‌ است‌ که‌ ارزش‌ِ کتاب‌ِ او را تعیین‌ می‌کند؛ اما کوبریک‌ این‌را می‌دانست‌ که‌ این‌ ارزش‌ بستگی‌ به ‌موضوع‌ انتخابی‌ نابوکوف‌ و درک‌ و دیدگاه‌ او از زندگی‌ و شخصیت‌های‌ رمانش‌ دارد. در نزد کوبریک‌، سبک‌، وسیله‌ای‌ است‌ که‌ هنرمند برای‌ جذب‌ و خیره ‌ساختن‌ِ خواننده‌، یا تماشاگر، به‌کار می‌برد تا به‌وسیله آن‌ احساساتش‌ را به‌ آن‌ها القا کند. بنابراین‌ همین ‌نکات‌ باید بر روی پرده‌ سینما، یا صفحه‌ تلویزیون‌، دیده‌ شوند، نه‌ سبک‌ِ نویسنده‌. به‌عبارت ‌دیگر، میزانسن‌ بایستی‌ برای‌ یافتن‌ِ یک‌ سبکِ‌ خاص‌ مورد نظر قرار بگیرد، و در صورتی‌ توفیق ‌حاصل‌ می‌شود که‌ به‌عمقِ اثرِ مورد اقتباس‌ پرداخته‌ شود؛ از این‌ طریق‌ می‌توان‌ اثری‌ جدا و مستقل‌ از ساختمانِ داستان‌ به‌وجود آورد. در نتیجه‌ اقتباس‌ سینمایی‌ می‌تواند به‌خوبی‌ِ خود رمان‌ شود، و حتی‌ در مرتبه‌ای‌ بالاتر از آن‌ قرار بگیرد.


    در تمام زندگی ام به این اندازه به یک شخص در سینما علاقه نداشتم

Buy cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 10:48 ب.ظ

Kudos, Lots of postings!

we choice cialis uk cialis per paypa i recommend cialis generico cialis canada cialis preise schweiz cialis pills boards cost of cialis per pill enter site very cheap cialis tadalafil 5mg dose size of cialis
http://sorpspecar.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:26 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
we recommend cialis info side effects of cialis cialis herbs cialis 50 mg soft tab side effects of cialis enter site natural cialis cialis soft tabs for sale tadalafil 20 mg how do cialis pills work viagra vs cialis vs levitra
cialis canada
شنبه 1 تیر 1398 03:43 ب.ظ

Many thanks! A lot of forum posts.

cialis with 2 days delivery cialis generico import cialis acquistare cialis internet cialis tablets australia cialis 5 mg schweiz tadalafil 20mg cheap cialis acquistare cialis internet no prescription cialis cheap
cialis going generic
جمعه 31 خرداد 1398 11:07 ب.ظ

Valuable write ups. Appreciate it.
how much does a cialis cost cialis patent expiration safe site to buy cialis online generic cialis cialis kaufen buy original cialis discount cialis american pharmacy cialis how do cialis pills work i recommend cialis generico
Cialis 20 mg
جمعه 31 خرداد 1398 07:17 ق.ظ

Wonderful postings, Many thanks!
generic low dose cialis we choice free trial of cialis cialis 20 mg effectiveness cialis 10mg prix pharmaci acheter du cialis a geneve cilas cialis generique dose size of cialis the best choice cialis woman cialis price thailand
cialis in sconto
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:07 ب.ظ

Superb content. With thanks!
cialis sale online ou acheter du cialis pas cher generic cialis review uk cialis 20mg preis cf cialis 20mg prix en pharmacie cialis australia org cialis uk tadalafil generic cialis 30 day sample cialis patent expiration
http://terreduc.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:16 ب.ظ

Kudos! I appreciate it!
cialis et insomni buy cialis online legal canada discount drugs cialis cialis prices in england cialis 5 mg funziona if a woman takes a mans cialis acquisto online cialis generic cialis cialis herbs cialis 20mg
Cialis canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:03 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
tesco price cialis brand cialis nl generic cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis generika where do you buy cialis we use it 50 mg cialis dose cialis bula discount cialis online prescriptions cialis
http://godquica.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:16 ق.ظ

Awesome write ups. Appreciate it.
wow look it cialis mexico generic cialis in vietnam cialis 5mg prix cialis pills price each buy cialis uk no prescription enter site 20 mg cialis cost only best offers cialis use cialis generic availability cialis 5 mg buy cialis per paypa
Cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:20 ب.ظ

You actually explained it effectively!
buy cheap cialis in uk click now buy cialis brand cialis for sale in europa cialis 5 mg buying cialis in colombia american pharmacy cialis enter site natural cialis rx cialis para comprar no prescription cialis cheap prix cialis once a da
Buy generic cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:02 ق.ظ

Many thanks! A lot of advice!

buy cialis online we recommend cheapest cialis cialis 10mg prix pharmaci buy cialis sample pack cialis vs viagra cilas calis achat cialis en itali cialis bula cialis side effects dangers
recreational use of cialis
شنبه 25 خرداد 1398 08:11 ب.ظ

Useful advice. Cheers.
prezzo cialis a buon mercato cialis name brand cheap cialis prezzo di mercato we like it cialis soft gel prices for cialis 50mg cialis dosage recommendations cialis 20 mg cut in half viagra vs cialis cialis savings card cialis 5 mg scheda tecnica
http://terdienui.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 06:03 ق.ظ

Wow quite a lot of wonderful material.
achat cialis en europe prix de cialis interactions for cialis acheter du cialis a geneve prescription doctor cialis cialis 10 doctissimo how do cialis pills work cialis kaufen cialis daily reviews cialis rezeptfrei
http://icingo.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 03:57 ب.ظ

You definitely made the point.
are there generic cialis the best choice cialis woman cialis great britain acheter cialis kamagra 40 mg cialis what if i take generic cialis pro best generic drugs cialis deutschland cialis online cialis flussig cialis canada
Generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 01:27 ق.ظ

Position effectively utilized.!
cialis 30 day sample cialis 10mg prix pharmaci cialis generico milano generico cialis mexico cialis 20 mg best price acheter cialis meilleur pri free generic cialis cialis 10 doctissimo cialis billig cialis australia org
http://laifrandisp.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:46 ب.ظ

Cheers! A lot of forum posts!

free generic cialis online cialis cialis pas cher paris buy cheap cialis in uk buy cheap cialis in uk cialis 100mg suppliers cialis for sale in europa india cialis 100mg cost preis cialis 20mg schweiz discount cialis
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:18 ب.ظ

Amazing all kinds of great advice!
generic cialis at walmart cialis billig cialis online napol safe site to buy cialis online purchasing cialis on the internet cialis coupon cialis daily cialis online holland cialis 10mg prix pharmaci tadalafil 20 mg
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 10:55 ق.ظ

Fine advice. Cheers!
click now buy cialis brand cialis price thailand how does cialis work cialis generique cialis pills we like it cialis soft gel cialis pills in singapore canadian drugs generic cialis cialis dosage amounts cialis super kamagra
buy cialis delhi
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:27 ب.ظ

This is nicely put! !
acheter cialis meilleur pri cialis vs viagra cialis rezeptfrei cialis uk how to purchase cialis on line cialis 10mg prix pharmaci generic cialis at the pharmacy cialis ahumada look here cialis order on line ou acheter du cialis pas cher
buy cialis online no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:35 ب.ظ

Kudos! Quite a lot of write ups!

rx cialis para comprar cialis generico en mexico cialis daily reviews cialis online holland cialis 10mg prix pharmaci the best choice cialis woman cialis italia gratis cialis generico lilly cialis manufacturer coupon effetti del cialis
buy cialis us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 06:30 ب.ظ

Terrific stuff, Thank you.
cialis online nederland generic cialis cialis et insomni price cialis per pill cialis lowest price enter site 20 mg cialis cost tadalafil 10 mg cialis therapie cialis super kamagra achat cialis en suisse
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 07:20 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
we choice cialis pfizer india cialis pills buy name brand cialis on line overnight cialis tadalafil cialis canada on line low cost cialis 20mg 40 mg cialis what if i take prices for cialis 50mg achat cialis en suisse cialis online
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 07:22 ب.ظ

You actually suggested that really well!
pastillas cialis y alcoho compare prices cialis uk only best offers cialis use cialis en 24 hora buy name brand cialis on line order a sample of cialis purchase once a day cialis cialis generico en mexico cialis venta a domicilio cialis with 2 days delivery
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 07:00 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis pills in singapore cialis rezeptfrei cialis arginine interactio cialis cuantos mg hay cialis italia gratis cialis 05 cialis for sale we choice cialis uk dosagem ideal cialis prix cialis once a da
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 06:53 ب.ظ

Incredible tons of wonderful advice!
cialis tablets australia purchasing cialis on the internet tarif cialis france cialis online napol cialis name brand cheap cialis 20 mg cut in half cialis usa cost cialis mit grapefruitsaft cialis generico online where cheapest cialis
buy cialis online no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 06:30 ق.ظ

Beneficial postings. Regards.
ou acheter du cialis pas cher order cialis from india cialis coupons printable only best offers cialis use buy cialis online legal cialis cost ou trouver cialis sur le net cialis 20 mg best price cialis therapie buy cialis uk no prescription
buy cheap cialis coupon
شنبه 10 آذر 1397 07:14 ب.ظ

You actually stated it terrifically.
canadian discount cialis try it no rx cialis wow look it cialis mexico generic cialis pro i recommend cialis generico cialis super kamagra prescription doctor cialis safe site to buy cialis online cialis bula cialis sale online
buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 06:07 ق.ظ

You have made the point.
cialis venta a domicilio rx cialis para comprar wow look it cialis mexico cialis patent expiration viagra or cialis generic cialis pill online cialis 20 mg cialis 50 mg soft tab buy cialis online legal cialis alternative
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 06:51 ب.ظ

Great advice. Appreciate it.
cialis prezzo al pubblico cialis 100 mg 30 tablet cialis for sale generic cialis in vietnam cilas link for you cialis price cialis 5 mg cialis sans ordonnance venta cialis en espaa viagra cialis levitra
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:04 ق.ظ

You stated it fantastically!
cialis generico postepay rezeptfrei cialis apotheke we use it 50 mg cialis dose low dose cialis blood pressure dosagem ideal cialis legalidad de comprar cialis costo in farmacia cialis 40 mg cialis what if i take look here cialis cheap canada cialis generic
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30